המקצוע המקורי שלי היה מתרגמת ספרות. זה מה שעשיתי שמונה שעות ביום, חמישה ימים בשבוע לפני שהתחלתי בטעות לעשות את כל הדברים האחרים האלה שאני עושה עכשיו – כמו לכתוב פה ולהרצות וללמד תרגום ספרות ועיון ולנכש עשבים שוטים בגינה  – שגוזלים ממני זמן יקר שהיה יכול להיות מוקדש להגדלה מהירה יותר של "מדף הדאווין" שלי, כפי שמר מדור קורא למדף העותקים של הספרים שתרגמתי בספרייה שלנו. דידי חנוך הוא שנתן לי את ההזדמנות הראשונה, לתרגם ספרי מד"ב ופנטזיה בהוצאת אופוס, ואני אסירת תודה לו עד עצם היום הזה.

תרגום ספרות, בתוך העולם של התרגום, הוא אולי ה"נחשב" ביותר מבחינת מה שקוראים-אותו "הון תרבותי". קרוב לוודאי שהמתרגמים היחידים שאת שמותיהם אתם מכירים הם מתרגמי ספרות. מעולם לא עלה בדעתכם לתהות למה אין כל אזכור לשמו של המתרגם בדו"ח הכספי של חברה כלשהי או בהוראות השימוש של המכונה לקיצוץ זיפים באף שרכשתם בסתר . זה פשוט לא ממש חשוב, לכאורה. מצד שני, ההון התרבותי של תרגום ספרות הוא נחמה פורתא על היעדר ההון הכספי שמאפיין את תת-הענף הזה, ומתרגמי ספרות העובדים משרה מלאה עשויים להתפרנס בקושי שכר ממוצע במשק ואף פחות.

אבל מה לנו כי נלין? בואו נתמקד רגע בהון התרבותי העשיר שלנו, ואולי פעם נוכל לתרגם אותו לאיזה תואם ביטקוין ולרכוש באמצעותו מכונה חדשה לקיצוץ זיפים באף, אחרי שקודמתה קרסה מעודף שימוש.

אז במסגרת ההתמקדות, זה הרגע להמליץ על מיני-כנס על תרגום ספרות שעורכת המחלקה לבלשנות ולספרות אנגלית באוניברסיטת בר אילן, ביום שלישי ה-14 בינואר, בשעות 15:30-21:00. את הכנס ארגן דוקטור אוון פולנברג המקסים באדם.

ב-16:00 יתחיל פאנל על פניו הרבות של מקצוע התרגום, בהשתתפות פרופ' רחל וייסברוד מבר אילן, ד"ר הדר מקוב-חסון מסוכנות דברה האריס ועוד. אני משתתפת בפאנל על מתרגמי ספרות מדברים על עבודתם, בשעות 18:00-19:30 בחברת אסף גברון ומיטש גינצבורג, ולאחריו ייערך Translation Slam, שהוא אולי תרגום על המקום, לא לגמרי ברור לי 🙂

ההשתתפות היא חינם (נדמה לי, לא סגורה על זה), רק תירשמו בכתובת הזאת: littransbarilan@gmail.com.

נתראה שם!

וזה פה כי אמא מדור כל הזמן מפצירה בכלב שלנו לדבר במקום להתחנן באלם.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s